czwartek, 26 stycznia 2017

Sztuka pięknego życia

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne są zasady dobrego wychowania. A zgodnie z przysłowiem czym skorupka za młodu nasiąknie… warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci savoir-vivre'u. I wcale nie chodzi to, żebyśmy potem jedynie pękali z dumy widząc, jak ułożone mamy dziecko (choć to też miłe uczucie), a raczej, żebyśmy cieszyli się z tego, że nasza pociecha potrafi pięknie żyć. Poza tym jestem przekonana, że osoba, która jest obyta i potrafi zachować się w różnych sytuacjach, łatwiej poradzi sobie w życiu.

My powoli zaczynamy naukę bon tonu. Do tygrysiego słownika wchodzą pierwsze zwroty grzecznościowe. Prosie. Dień dobi zwykle występujące z ceś. Coś, co brzmi jak dziękuje. I na dobranoc: pij dobzie. Z czasem będziemy poznawać kolejne zasady dobrego wychowania i mam nadzieję, że będzie to dla Tygrysa wspaniała przygoda, a nie konieczność i sztywne trzymanie się reguł.

Świetną pomocą mogą okazać się poradniki savoir-vivre'u, których na rynku nie brakuje. Dziś dzielimy się jednym z nich Wydawnictwa Sióstr Loretanek autorstwa ks. Janusza Stańczuka Savoir – vivre dla dzieci. Poradnik o dobrym wychowaniu, który sama z wielką przyjemnością podczytuję. 


Książka jest dość pokaźnych rozmiarów. Na 228 stronach znajdziemy ponad 100 porad odnoszących się do różnych obszarów życia. Do kultury osobistej, kultury wypowiedzi, spożywania posiłków, zachowania w różnych miejscach, higieny osobistej oraz naszego otoczenia. Każda porada zaczyna się zabawnym rymowanym tytułem, który od razu zapada w pamięć. Ile razy szukaliście w zakamarkach pamięci, jak wręczać kwiaty: płatkami do góry czy do dołu? W poradniku dostajemy odpowiedź, którą z pewnością zapamiętamy: Każdy kwiatek, tak jak człowiek, rzadko lubi stać na głowie. A ileż razy denerwowaliście się odgłosami komórek podczas seansu w kinie czy ważnego spotkania. Może wystarczyłaby tabliczka z tytułem kolejnego rozdziału: Gdy spotkanie się odbywa, niech komórka odpoczywa, żeby niektórym wreszcie zapadło w pamięć, że telefon czasem należy wyciszyć. W zasadzie takie zabawne tytuły (Złoty medal będziesz nosił, gdy zaliczysz milion „koszy”!; Gdy wychodzisz, nie mów, gdzie. Każdy przecież dobrze wie!; Staraj się nigdy nie trzaskać drzwiami, a będziesz zawsze chętnie witany) mówią same za siebie, ale pod każdym znajdziemy krótkie rozwinięcie.Autor nie ogranicza się jedynie do „umoralniania”. Każda porada jest przyczynkiem do przekazania solidnej porcji wiedzy w formie ciekawostek z różnych dziedzin nauki. I tak np. przy wskazówce o zachowaniu się na klatce schodowej (Klatka schodowa działa jak trąba, gdy hałasujesz – wybuchnie bomba) dowiemy się, że windy znane były już w starożytnym Rzymie. W rozdziale Kiedy ktoś mówi, słuchaj cierpliwie, potem odpowiedz w miarę życzliwie łykniemy garść informacji o budowie ludzkiego ucha i jego higienie. Natomiast porada pod hasłem Kiedy się gryziesz, nie gryź ołówka – brzydko wygląda taka końcówka dowiemy się od czego pochodzi nazwa „ołówek”.

A to jeszcze nie koniec. Na każdej rozkładówce znajdziemy złote myśli wielkich tego świata – pisarzy, poetów, naukowców, świętych, filozofów – oraz przysłowia.


Treści w książce jest sporo, mimo to nie sprawia wrażenia przeładowanej. Barwna szata graficzna przyciągnęła samego Tygrysa. Dostrzegł książkę na maminym stosiku i chętnie oddał się oglądaniu ilustracji. Tym bardziej, że nie brakuje na nich dzieci, do których Synek, przebywający na co dzień wśród dorosłych, lgnie. Ja własnymi słowami opowiadałam o sytuacjach na rysunkach, przemycając niektóre zasady dobrego wychowania, które dwulatek może już przyswoić.Tego typu poradnik warto mieć w dziecięcej biblioteczce, ale pamiętajmy, że na nic zdadzą się książki, jeśli sami będziemy zapominać o dobrych manierach. Poza tym Savoir – vivre dla dzieci. Poradnik o dobrym wychowaniu nieustannie podkreśla, jak waży jest szacunek dla drugiego człowieka. Bo choćbyśmy mieli opanowane zasady savoir-vivre'u do perfekcji, na nic to, jeśli będziemy traktowali inne osoby przedmiotowo.

Savoir – vivre dla dzieci. Poradnik o dobrym wychowaniu
autor: ks. Janusz Stańczuk
ilustracje: Aneta Fontner – Dorożyńska
format: 210 x 210 mm
stron: 228

26 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że tak mnie wciągnęła, że przeczytałam od początku do końca.

   Usuń
 2. Super książka. Fajne wpadające w ucho rymowanki a jaka cena? Fajny pomysł na prezent.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rymowanki są świetne, zwłaszcza dla maluchów. Na stronie wydawnictwa książka kosztuje w tej chwili ok. 25 zł + koszt przesyłki.

   Usuń
 3. Taki podręcznik savoir vivre'u a pewno by się nam przydał - bo Bąbel jest bardzo ekspresyjny we wszystkim co robi i jego niektóre wyczyny niewiele mają wspólnego z dobrym wychowaniem, pomimo niezliczonych upomnień i tłumaczeń ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy czas oporu Chłopaków i upominania w tym momencie i u nas wielokrotnie na nic się zdają. Choć Tygrys wie, jak zmiękczyć serca. Wystarczy prosie (czyt. proszę) i zapomina się o Jego wyczynach. Teorię bon tonu, na tym etapie w sferze magicznych słów, ma opanowaną do perfekcji i wie, kiedy wcielić ją w życie dla własnych potrzeb :)

   Usuń
 4. Książeczka jest bardzo fajna.
  Gdy Maja zaczęła mówić to ja zaczęłam ją uczyć: proszę, dziękuję, do widzenia, przepraszam i muszę przyznać,że nauka nie poszła w las.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta książka to taka mini encyklopedia :)
   My robimy podobnie, jak tylko wyłapaliśmy, że Młodzieniec zna te magiczne słowa, przypominamy, kiedy ma je wypowiadać. Najbardziej wszystkich rozczula Swoim : pij dobzie, czyli śpij dobrze zamiast do widzenia :)
   Uściski

   Usuń
 5. Ta rymowanka o telefonie przydałaby się nie jednemu dorosłemu 😃 ach ta mania używania komórek mnie wyprowadzić z równowagi potrafi w jednej chwili. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W książce jest o wiele więcej takich rymowanek, które spokojnie mogłyby pojawić się w miejscach publicznych. Może taka zabawna forma przemówiłaby i do dorosłych. Z przeglądem dzwonków komórkowych mam podobnie, jak Ty.
   Serdeczności

   Usuń
 6. Fajna ksiazka!

  Potworki nie maja problem z "dzien dobry", "do widzenia", "prosze" czy "dziekuje", ale "przepraszam"... O matko, jak im ciezko to wydusic! Szczegolnie kiedy trzeba przeprosic siebie nawzajem! Ile czlowiek sie natlumaczy, nagada, a potem i tak wychodzi burkniete na odczepnego "Prszm!". :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fajna, fajna.
   Ze słowem "przepraszam" to i niejeden dorosły ma problem. Ja tak naprawdę nauczyłam się szczerze przepraszać dopiero w małżeństwie. W dzieciństwie wiadomo... rodzice kazali przepraszać, to się przepraszało, dla przysłowiowego świętego spokoju. A rodzice sami jakoś nie palili się do przepraszania.

   Usuń
 7. Poradnik na czasie (y) akurat z młodszym smykiem mamy ten etap przed sobą więc książka z pewnością by nam się przydała ;-) szczególnie podobają mi się rymowane odpowiedzi - sama chętnie bym je przeczytała! Zaciekawiłaś mnie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jesteśmy na podobnym etapie. Dziś Tygrys zaskoczył mnie, jak po obiedzie powiedział babci dziękuję. Nauka nie idzie w las :)
   Książka jest warta uwagi. A jak masz ochotę poczytać, zaglądaj. Za kilka dni pojawi się możliwość zdobycia poradnika.

   Usuń
 8. Cudowna!!!! Takie książki powinny być w każdym domu, a dzieci powinny je czytać koniecznie z rodzicami, bo i dorosłym czasem brak dobrych manier!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Wielu dorosłym nie zaszkodziłaby taka lektura.

   Usuń
 9. Odpowiedzi
  1. A może wydawnictwo Wam sprawi. Za kilka dni pojawi się możliwość wygrania książki :)

   Usuń
 10. Nie tylko bardzo wartościowa, ale także bardzo ładna jest ta książeczka. Pozycja z pewnością godna polecenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książka z pewnością długo nam będzie służyła.

   Usuń
 11. Tak pół żartem pół serio- tę książkę powinno też wielu dorosłych przeczytać ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudowna książka myślę, że nie tylko dla dzieci!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorośli sporo się z niej nauczą.

   Usuń
 13. Bardzo przydatna i ciekawa książka :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pewnością warto ją mieć w biblioteczce.

   Usuń