niedziela, 20 marca 2016

Zanim drzewo dotknie nieba… Lektura idealna na początek wiosny

Nie wiem, jak u Was, ale u nas mimo zalegającego tu i ówdzie śniegu, w powietrzu czuć już wiosnę. Nawet Tygrys nasłuchuje śpiewu ptaków, które zwiastują (mam nadzieję) pobudkę przyrody z zimowego snu. Z niecierpliwością oczekujemy zieleni, słońca, pierwszych pąków i bocianów oczywiście. I cieszymy się, że będziemy mogli pokazywać przyrodę Synkowi. Póki, co zaczytujemy się w książce Bajka o drzewie z serii Zielone Bajki WydawnictwaBiobooks autorstwa Elizy Piotrowskiej.

Najlepszą rekomendacją dla tej publikacji będą słowa Tatatu: to jest najlepsza książka, jaką widziałem. Stali czytelnicy wiedzą, że Tygrysia biblioteczka jest obszerna, a dotąd o żadnej książce Tata aż z takim entuzjazmem się nie wypowiadał. Z początku Tygrys wykazywał zainteresowanie jedynie ko ko (czyt. wroną) na wyklejce, ale od kilku dni z ciekawością ogląda ilustracje i wsłuchuje się w tekst. I wcale się nie dziwię, bo ten jest tak melodyjny, że Synek bez problemu jest w stanie dotrzeć do końca książki. A to dla niego niezły wyczyn – 32 strony. Tekst jest nie tylko miły dla ucha, ale też z wielką przyjemnością się go czyta. Rodzic może rozwinąć cały arsenał możliwości głosowych i interpretacyjnych.


Na pierwszej stronie książki poznajemy bohatera opowieści – malutką niepozorną roślinkę, która wzrasta wraz z kolejnymi strofami. Cóż poradzić, drzewo woli rosnąć w ciszy i powoli. A do wzrostu potrzebuje wody i ciepła. Co więcej, jak my ma sny, czuje, wzrusza się, ma duszę. Mimo, że milczy uczy nas cierpliwości i pokory. Cierpliwości i pokory wobec natury, która rządzi się własnymi prawami. Drzewo ze spokojem wzrasta przyjmując żar letniego słońca, podmuchy wiatru i razy jesiennego deszczu. Ale cieszy się też z ciepłych śnieżnych otulin i z nowego życia, które znajduje schronienie wśród jego gałęzi. I tak rok po roku ta mała roślinka wzrasta, wyrastając na piękne drzewo, które nie mieści się na stronicach książki w poziomie. A zwierzątka, którym jednak zabrakło cierpliwości, zaskoczeni są rozmiarami, jakie osiągnęło. Opowieść ma nie tylko wszystkie cechy, jakie dobra bajka mieć powinna, ale niesie ze sobą sporą dawkę wiedzy, ale podanej w sposób przystępny dla małego odbiorcy. Historia drzewa wpisuje się w cykl nieustannego odradzania się przyrody, w przemienność pór roku. Po lekturze maluchy będą widziały, jakie barwy przybiera świat i drzewo w określonych porach roku. Co czują zwierzątka. I z pewnością będą potrafiły określić wiek drzewa.
Poza świetnym tekstem, atutem bajki są ilustracje. Proste, ale doskonale oddające charakter poszczególnych pór roku. Mnie najbardziej ujęły czerwone trawy, skąpane, niczym w rzeczywistości, w porannym jesiennym słońcu. A w czasach przed Tygrysem zdarzało nam się podziwiać takie widoki, ale wszystko przed nami, przed naszą Trójką.


Autorka do tej pory znana nam była z serii Święci uśmiechnięci, ale muszę przyznać, że świetnie poradziła sobie z tematyką przyrodniczą, ekologiczną. Za jakiś czas przybliżymy Wam Bajkę o słońcu, a sami z niecierpliwością czekamy na dwa kolejne tytuły z serii, które zapowiada wydawnictwo: o wodzie i wietrze.


Wartością dodaną książki jest bezdrzewny papier, na którym została wydrukowana.

Bajka o drzewie
seria: Zielone bajki
tekst i ilustracje: Eliza Piotrowska
stron: 32
format: 180 x 200 mm

22 komentarze:

 1. U nas wiosna na całego już od jakiegoś czasu :) choć np. dziś smętnie i ponuro, ale wczoraj było pięknie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziś to już naprawdę wiosennie, choć z lekkim mrozem w powietrzu.

   Usuń
 2. U nas od wczoraj wietrznie i pochmurnie. Mam nadzieję, że tylko chwilowo. Pozatym czuć już wiosnę :)
  Książka bardzo mi się podoba. Niestety tylko ja w tym domu lubię książki. Mam nadzieję, że polubi i Amelka!
  Buziaki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skoro Mama lubi, to i Dziecię polubi. Przekonasz się. W końcu maluchy z nas biorą przykład.

   Usuń
 3. U Nas było pięknie.. i znów wraca zimo/jesień.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas pięknie było przez kilka dni, że spedzałyśmy z córką kilka godzin dziennie na świeżym powietrzu aż do domu nie chciało się wracać, a teraz znów pochmurno i zimno.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieciaki podtopiły trochę Marzann, więc wiosna powinna zagościć na dobre :)

   Usuń
 5. Piękne są te książki dla dzieci. Tym bardziej, że teraz można znaleźć wiele ciekawych i oryginalnych pozycji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda jest z czego wybierać. Tylko boję się, że nasze małe mieszkanie tego nie wytrzyma :)

   Usuń
 6. macie nosa do tych książeczek :) Rekomendacja super.
  U nas pogoda mieszana, raz zimno, raz słońce - no jak w garncu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książeczka jest naprawdę świetna. Polecam.

   Usuń
 7. Jestem pewna, że spotkałam się już z tą książką, choć Smerf jej nie posiada. Czas to zmienić :)
  Gratuluję cierpliwości Tygryska, 32 strony - szacunek :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko tej jest w stanie wysłuchać w całości.

   Usuń
 8. U nas niby wiosna jest tzn zaczyna sie rozkrecac ale tak jakby jej nie bylo. To pewnie przez brak zimy tak malo odczuwalny jest ten przelom. Nawet nie wiesz jak Ci zazdroszcze tego wspolnego czytania:) Moje starszaki owszem lubily i lubia ale najmlodsza nie cierpni wspolnego czytania. Woli ogladac sama ksiazeczki a na kazda probe wspolnego czytania reaguje krzykiem :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że ta chęć do czytania będzie trwała. I nie narzekam, że Tygrys nie lubi jak Mu czytam przed snem. Jak się w ciągu dnia naczyta, to wcale się nie dziwię.

   Usuń
 9. U nas też już czuć powiew wiosny ale niestety jeszcze zimno. Ja się ostatnio "uwsteczniam" i omijam księgarnie bo niestety już brak miejsca w mieszkaniu. Jak zrobimy remont przedpokoju to będziemy mieli kolejną biblioteczkę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli tak, jak u nas. Już nie mamy gdzie stawiać książek, chyba że zrezygnujemy z telewizora. W jego miejsce sporo półek by weszło :)

   Usuń
 10. Swietna rekomendacja też ja mamy i jest naprawdę świetna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że kolejne tytuły z serii się pojawią.

   Usuń
 11. U nas również jest ta książeczka i Bąbel chętnie się w niej "zaczytuje" ;) Ostatnio ma fazę na przeciwieństwa, więc bardzo często pokazuje, że drzewo było takie tyci,tyci, a potem urosło taaakie duuuże :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tej książeczki po prostu nie da się nie lubić.

   Usuń