niedziela, 21 października 2018

Kto stworzył poranek?

Dlaczego Pan Bóg tak stworzył biedronkę, że ma kropki? Dlaczego Pan Bóg tak stworzył pokrzywę, że parzy? Dlaczego Pan Bóg tak stworzył świat, że jest 5 dni w przedszkolu i 2 w domu, a nie odwrotnie? Jak to właściwie  jest: najpierw niebo,a potem kosmos? Takie pytania coraz częściej padają z ust Tygrysa. Jak na czterolatka przystało interesuje go otaczający świat, a od niedawna sprawy związane z Bogiem, duchowością, wiarą. W odniesieniu do jednej kwestii pojawia się cała lista pytań z “dlaczego” na początku. Staramy się na nie odpowiadać, choć przyznaję, że czasami nie jest łatwo, bo my dorośli wiele przyjmujemy po prostu sercem. Dla malucha naturalna jest potrzeba zrozumienia.  W takich sytuacjach zwykle wspomagamy się książkami. Na szczęście na rynku wydawniczym nie brakuje książek chrześcijańskich pomagających - nam rodzicom - objaśniać i przybliżać dzieciom Boga i kwestie związane z wiarą. Dziś przybywamy z kolejną lekturą od wydawnictwa Promic, do której chętnie sięgamy podczas wieczornego czytania.

Niezwykła ciekawość świata, wytrwałość i odwaga w poszukiwaniu odpowiedzi, wreszcie radość z ich odkrycia… To wszystko cechuje bohatera książeczki Kto stworzył poranek? Małego, niepozornego ptaszka - czyżyka. Razem z nim wyruszamy w cudowną podróż, podczas której będziemy szukać odpowiedzi na pytanie zawarte w tytule. Odpowiedzi, która dla nas - wierzących dorosłych jest znana od pierwszych linijek tekstu. Dla najmłodszych, którzy dopiero wchodzą w świat wiary, nie jest już tak oczywista. Jestem jednak pewna, że dziecięca ciekawość świata sprawi, że dadzą się ponieść wiatrowi, by wspólnie z czyżykiem szukać stwórcy poranka. W drodze maluchy poznają różne stworzenia, spojrzą na świat z góry. Przeżyją nie tylko piękne chwile, ale również trudne, by w końcu dojść do prawdy i wspólnie wyśpiewywać psalmy uwielbienia.

Prostą, ale jakże piękną narrację wspierają subtelne akwarelowe ilustracje. Przypadną do gustu nawet najmłodszym czytelnikom, ponieważ zachęcają do poszukiwania mniejszych i większych stworzeń, które pojawiają się na kolejnych stronach. Naszemu trzylatkowi szczególnie spodobała się rozkładówka, na której może spojrzeć na świat z góry lecąc u boku czyżyka.
Książka jest świetnym punktem wyjścia do wspólnej rodzinnej modlitwy. Modlitwy dziękczynnej. Wieczornej - za piękno otaczającego nas świata. Porannej - za każdy kolejny cudowny ranek, którym obdarzył nas Stwórca. Wydawałoby się, że jej adresatami są dzieci, ale i dla nas dorosłych płynie z niej przesłanie. Mały czyżyk zachęca, by czasem zejść z czubka swojego barrrdzo wysokiego drzewa i odnaleźć drogę do domu - do Stwórcy wszystkiego, który zawsze i wszędzie jest przy nas i troszczy się o nas.

Kto stworzył poranek?
tekst: Jan Godfrey
ilustracje: Honor Ayres
format: 190 x 190 mm
stron: 32
2018 r.

14 komentarzy:

 1. Bardzo fajna jest ta książeczka :) Dla mojej małej bratanicy będzie idealnym upominkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja bym jeszcze doprecyzowała kto i dlaczego stworzył poranne wstawanie ;)

  Kochane Tygryski, stęskniona za Wami musze poczytać we wcześniejszych postach co u Was. Mam nadzieję, że budowa do przodu, zdrówko dopisuje i jesień równie piekna jak u nas :)
  buziaki

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudny przykład na ciekawe świata dziecko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Piekne ilustracje ma ta ksiazeczka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna ciekawa i wartościowa książeczka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo pozytywna książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczna i wartościowa ksiaksiązeczka

  OdpowiedzUsuń
 8. A więc to już ten etap: DLACZEGO :)
  Trochę, mimo wszystko, współczuję :D
  U Lili całkiem ten etap jeszcze nie minął, z tym że jest już na etapie wnikliwego dochodzenia do prawdy, że tak powiem :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie zbiło z tropu pytanie czteroletniego syna ,,dlaczego Pan Jezus nosi sukienki,,? ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Mamy tę książeczkę. Jest przepiękna!

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdzie Ty się nam Kochana podziewasz???

  OdpowiedzUsuń
 12. Dobrze Cię widzieć znowu :) Teraz czekam na Ciebie tutaj :) Co u Was, jak budowa?
  ściskam!

  OdpowiedzUsuń