wtorek, 17 grudnia 2024

Przeczytane w październiku

Zerknęłam, kiedy byłam tu ostatnio. Lekko ponad miesiąc temu. Nie jest źle, choć zaległości niemałe i ciągle się piętrzą. Może trzeba sobie odpuścić i pisać o tym, co tu i teraz. Z książkami jest łatwiej, z życiem trudniej, więc przybywam z tymi pierwszymi.

1. 12 supermocy. Polscy autorzy o tym, jak budować poczucie własnej wartości; Wydawnictwo Publicat
lokalna biblioteka, czytana po raz pierwszy
Jestem zaskoczona, ale Tygrysowi nadal podobają się książki z serii wydanej przez Publicat. Mimo, że ma już prawie 10 lat nadal odnajduje się w historiach o rówieśnikach, choć moim zdaniem ta część jest dla niego nieco za dziecinna, ale z pewnością poruszane tematy (m. in. asertywność, samoświadomość, wytrwałość) świetne do przegadania. 


2. Renata Piątkowska, Jak to się zaczęło?. Mity o powstaniu świata; Wydawnictwo Literatura
lokalna biblioteka, czytana po raz pierwszy
Jakoś nie mogliśmy się zabrać za ten tytuł. Wzięliśmy go z biblioteki jako nowość i solidnie przetrzymaliśmy. Ale jak już zabraliśmy się za czytanie, poszło szybko. Tygrys lubi i doskonale zna mitologię, choć najbardziej grecką i rzymską, a tu znajdziemy ciekawe historie związane z tym, co męczyło ludzi od zawsze w różnych zakątkach świata. Sama dowiedziałam się sporo nowych rzeczy, mimo, że książka nie jest zbyt obszerna. Warto zajrzeć. 


3. Katarzyna Ziemnicka, Enigma. Tajna misja Mariana Rejewskiego; Wydawnictwo Literatura 
lokalna biblioteka, czytana po raz pierwszy
Wiedzieliście, że złamanie szyfru Enigmy umożliwiło skrócenie II wojny światowej o około dwa lata? Niesamowita sprawa, więc nie mogliśmy nie sięgnąć po historię o człowieku, który miał w tym swój duży udział. Choć nie ukrywam, że miejscami była trudna w odbiorze, zwłaszcza przy opisach jak działała maszyna szyfrująca i jak doszło do złamania szyfru. Jestem pod wrażeniem zdolności i inteligencji Polaków, którzy mieli w tym swój udział. 

4. Agata Tuszyńska, Mama zawsze wraca; Wydawnictwo Dwie Siostry
lokalna biblioteka, czytana po raz pierwszy
Temat II wojny światowej nie jest obcy Tygrysowi, więc mimo, że książka jest dedykowana młodzieży, sięgnęliśmy po poruszającą historię Zosi Zajczyk ocalałej z Zagłady.  Tylko zastanawiam się na ile Synek jest świadomy grozy położenia, w którym znalazła się malutka dziewczynka. Żyjąc tu i teraz bardzo trudno wczuć się w tamtą sytuację. I Tygrysowi i mnie. Były momenty dość drastyczne. Próbowałam pominąć, ale Chłopak od razu to wyczuł. Ale z pewnością to jest książka, po która warto sięgnąć. Jej zaletą jest szata graficzna. Okładka od razu przywołuje jej autorkę - Iwonę Chmielewską. 


5. Zofia Stanecka, Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu; Wydawnictwo W drodze
lokalna biblioteka, czytana po raz pierwszy
Kolejna książka o podróżach w czasie. Portal - dziura w tunelu pod Wisłostradą - nasuwała skojarzenie innych rejonów niż te, do których trafili główni bohaterowie. Garść informacji z historii, ale książka nas nie szczególnie poruszyła. Trochę humoru wprowadzili bohaterowie z krainy wyobraźni - skrzat Jestem przy Tobie Raz Dwa Trzy Czesław i utopiec Nieprzemakalny Ano, a szczególnie ich dialogi. Chyba dla nich Tygrys wytrwał do końca. 


Dziecięce listy coraz skromniejsze. Za to moje coraz obszerniejsze. I jak zwykle misz masz, w tym jedna dziecięca lektura, którą zaczęliśmy czytać wspólnie. Byłam ciekawa jak się rozwinie opowieść, więc przeczytałam sama. Nadal poruszałam się w przełomie XVIII i XIX wieku, choć niemałe wrażenie zrobiła na mnie lektura "Musisz się łasić". Temat mimo, że coraz bardziej odległy, ciągle bliski. I dwa ciekawe tytuły związane ze sztuką. 







Do zaczytania

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz