piątek, 22 czerwca 2018

10 miesięcy przedszkola za nami

Czerwcowy poranek, na cztery dni przed zakończeniem roku przedszkolnego, niewiele różniący się od tego sprzed 10 miesięcy, kiedy zaczynaliśmy przygodę z placówką. Płacz nieco mniejszy, ale ten sam smutek w oczach. Rozstania niezmiennie były dla Tygrysa trudne. Czas nie przyniósł tu większych zmian i podejrzewam, że po dwumiesięcznej przerwie będziemy zaczynać od początku.

niedziela, 10 czerwca 2018

Zwierzęta z kart Ewangelii

Biblia jest jednym z fundamentów życia każdego chrześcijanina. Jako rodzicom zależy nam na przybliżeniu Pisma Świętego Tygrysowi. Nie jest to jednak łatwa lektura dla tak małego dziecka, stąd od początku szukamy książek, które wprowadzą malucha w świat Biblii. Rozbudzą zaciekawienie i pragnienie sięgania do Słowa Bożego w nastoletnim i dorosłym już życiu.

niedziela, 20 maja 2018

Pobawmy się w krążki

… co chwilę dopomina się Tygrys. A krążkami można bawić się na różne sposoby. Budować wieże, po czym je rozburzać (jak mawia sam zainteresowany). Utrwalać kolory. Dobierać parami. Wreszcie układać w odpowiednich miejscach na palecie, która jest nieodłącznym elementem krążków. A układać można długo, nawet 1,5 godziny. To chyba niezły wynik, jak na 3,5-latka. I codziennie po kilka razy. Do tego rodzice się cieszą, bo to nie jest kolejna plastikowa zabawka i jedyne dźwięki, jakie można przy niej usłyszeć - to dziecięca radość i zachwyt rodziców, a nie elektroniczne, od których uszy bolą. Mało tego - zabawka jest drewniana. Rodzimej produkcji. Edukacyjna, ale z tych, które uczą przez zabawę.

piątek, 27 kwietnia 2018

Palcem po mapie. Egipt

Tygrys, jak na trzy i pół latka przystało, ma swoje zainteresowania. Numer jeden, w zasadzie odkąd zaczął wydawać z siebie pierwsze dźwięki, to motoryzacja. Szeroko pojęta. Tej pasji towarzyszą inne, mniej lub bardziej angażujące Chłopaka. Trwające krócej lub dłużej. Fascynują Go zwierzęta, w tym dinozaury oraz inne istoty, które już wyginęły. Innym hobby, zajmującym ważne miejsce w życiu Chłopaka,  jest Egipt*. Wszystko za sprawą jednego z odcinków bajki “Super Wings” (więcej TU).

sobota, 21 kwietnia 2018

Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? Podsumowanie 41 (3+5)

Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? I my weszliśmy w ten etap. Dlaczego znak stop jest tutaj? Dlaczego jajko ma białko i żółtko? Dlaczego mamy tą godzinę? Dlaczego nie ma zielonych parówek? Dlaczego masz to (brodawkę)? - też się zastanawiam, wolałbym nie mieć. Chyba czas zacząć sięgać, bo encyklopedie / leksykony / słowniki, coby sobie wiedzę odświeżyć. Głupio tak, co chwilę do Taty odsyłać. Dziecko pomyśli, że Mama jakaś niedouczona.

piątek, 6 kwietnia 2018

Święto dobrej książki

Kwiecień to miesiąc szczególny i to nie tylko za sprawą wiosny, która nieśmiało rozgaszcza się za naszymi oknami. Kwiecień to również święto książki. Za nami Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia), przed nami Światowy Dzień Książki (23 kwietnia).

poniedziałek, 2 kwietnia 2018

Wielkanocne wyzwanie w Klubie Twórczych Mam, część III

Zanim pokażę kolejne prace, pozwólcie, że złożę Wam życzenia. Świętowanie co prawda dobiega końca. Jutro większość z nas wróci do pracy, obowiązków. W codzienności nie zapominajmy jednak o tym, co zdarzyło się w Wielkanocny poranek. Niech owoce Zmartwychwstania Chrystusa trwają każdego dnia i przenikają naszą codzienność.