niedziela, 21 października 2018

Kto stworzył poranek?

Dlaczego Pan Bóg tak stworzył biedronkę, że ma kropki? Dlaczego Pan Bóg tak stworzył pokrzywę, że parzy? Dlaczego Pan Bóg tak stworzył świat, że jest 5 dni w przedszkolu i 2 w domu, a nie odwrotnie? Jak to właściwie  jest: najpierw niebo,a potem kosmos? Takie pytania coraz częściej padają z ust Tygrysa. Jak na czterolatka przystało interesuje go otaczający świat, a od niedawna sprawy związane z Bogiem, duchowością, wiarą. W odniesieniu do jednej kwestii pojawia się cała lista pytań z “dlaczego” na początku. Staramy się na nie odpowiadać, choć przyznaję, że czasami nie jest łatwo, bo my dorośli wiele przyjmujemy po prostu sercem. Dla malucha naturalna jest potrzeba zrozumienia.  W takich sytuacjach zwykle wspomagamy się książkami. Na szczęście na rynku wydawniczym nie brakuje książek chrześcijańskich pomagających - nam rodzicom - objaśniać i przybliżać dzieciom Boga i kwestie związane z wiarą. Dziś przybywamy z kolejną lekturą od wydawnictwa Promic, do której chętnie sięgamy podczas wieczornego czytania.

środa, 19 września 2018

Mały muzealnik. Zwiedzamy muzeum z Fenkiem

Po naszej sierpniowej wizycie w muzeum w Białowieży, Tygrys złapał bakcyla muzealnictwa. Nieustannie tworzy wystawy planszowe z naklejek czy przestrzenne ze swoich aut czy figurek. Chętnie słucha/ogląda też książeczki tematycznie związane z muzeum. A że podążamy za Smykiem, zaopatrzyliśmy się w kilka tytułów, którymi dzielimy się w Wami.

piątek, 14 września 2018

Zmiany, zmmiany, zmiany... 45 miesiąc (3 +9)

W poprzednim podsumowaniu wspominałam o zmianach, jakie nastąpiły w życiu Tygrysa i naszym również. To niesamowite, jaką drogę przeszedł ten nasz mały Człowiek. I choć wiele przed nami, cieszymy się z każdego postępu, który dla kogoś z boku może wydawać się śmieszny, a dla nas to krok milowy.

poniedziałek, 10 września 2018

Morze na Podlasiu? Czemu nie?

W związku z tym, że nasze możliwości wyjazdowe w tym roku są ograniczone, szukamy atrakcji dla Tygrysa w najbliższej okolicy. Miejsca, do których zwykle jeździmy trochę nam się opatrzyły, więc poszukiwaliśmy nowych. Już od dłuższego czasu Tygrys dopominał się o wyjazd do Parku Morza, więc pewnej niedzieli wyruszyliśmy “nad morze”.

środa, 5 września 2018

Jak być prawdziwym superbohaterem?

Podczas jednej z sierpniowych burz Tygrys domagał się ode mnie uciszenia zawieruchy. Trudno było wytłumaczyć dziecku, że nie potrafię. Jemu z kolei ciężko było zrozumieć, że mama takich mocy sprawczych nie posiada. Niesamowite jest to, że dla naszych dzieci jesteśmy superbohaterami, obdarzonymi niezwykłymi darami. Z drugiej strony, pragnieniem każdego rodzica jest, żeby jego dziecko było prawdziwym superbohaterem. Tylko co to oznacza? Kim w dzisiejszych czasach jest superbohater?

wtorek, 21 sierpnia 2018

Miodobranie 2018

Budowa trwa, a w związku z tym nasze możliwości wyjazdowe są ograniczone. Tata Tygrysa po całym tygodniu jest tak zmęczony, że w niedzielę zwyczajnie nie chce nam się ruszać z domu. Są jednak takie imprezy, na których jesteśmy od kilku już lat i w tym razem nie mogliśmy się nie pojawić. Tygrys miał opory, bo jedyne co zapamiętał z zeszłego roku to baby tj. zespół ludowy składający się z pań w pewnym wieku o wątpliwym talencie wokalnym. A że Synek na pewne dźwięki jest wrażliwy, to skojarzył sobie Tykocin właśnie z owymi paniami i jechać nie chciał. Ale rodzice potrafią zachęcić opornego Szkraba. Zaplanowaliśmy dzień tak, żeby każdy miał jakąś atrakcję. Rano - poranek w kinie ze “Strażakiem Samem” (to już drugie wyjście Tygrysa na seans :), a dla nas XIX Biesiada Miodowa w Tykocinie. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie zmęczenie, które dopadło Młodzieńca. Atrakcje powinny były być jednak w odwrotnej kolejności. Wtedy z pewnością Synek miałby więcej sił. Ale nie było tak źle…

czwartek, 16 sierpnia 2018

Dziennik budowy

Od kilku dni dopraszam się u architekta o dziennik budowy, a sama jestem jeszcze lepsza. Ostatni wpis w tej kategorii pojawił się blisko rok temu. Czas nadrobić zaległości… A na placu budowy wydarzyło się naprawdę sporo.